Niedobory wapnia w uprawie konopi
Wapń pełni niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu konopi. Odgrywa on bowiem kluczową funkcję w procesie wzrostu rośliny. Wapń odpowiada między innymi za:
- regulację komórkową,
- stabilizację tkanek.
co ma wpływ na stan całej rośliny. Niedobór wapnia może w dłuższej perspektywie prowadzić do poważnych problemów, które, jak można to łatwo przewidzieć, szybko odbijają się na wyglądzie oraz zdrowiu konopi. Zastanawiasz się nad tym, jakie są objawy niedoboru wapnia… oraz jak można im zapobiec? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, przeczytaj nasz tekst. Nie zawiedziesz się!
Wapń a rozwój roślin
Wapń to minerał, który odgrywa kluczową rolę w procesach metabolicznych; jego zdecydowanie najważniejszą rolą jest wspieranie wzrostu rośliny. Wapń działa jako regulator w komórkach, co pozwala roślinom:
- utrzymać równowagę wewnątrz tkanek roślinnych,
- zachować stabilność strukturalną.
Warto przy tym pamiętać o jeszcze jednej istotnej kwestii: ponieważ większość składników potrzebnych do rozwoju roślin jest w nich transportowana bez większych problemów; wapń, jako jeden z wyjątków, ma pewne ograniczenia – może on bowiem przemieszczać się wyłącznie poprzez ksylem. A zatem, jest to pierwiastek o niskiej mobilności; to groźne dla rozwoju roślin szczególnie w sytuacji, gdy dostępność wapniu w korzeniach jest ograniczona.
Jakie są objawy niedoboru wapnia w konopiach?
Jeśli chodzi o oznaki niedoboru wapnia w konopiach, to trzeba wiedzieć, że zazwyczaj pojawiają się one na starszych oraz większych liściach. Pojawiają się wówczas również żółtawe lub brązowe plamy. Niedobór wapnia może doprowadzić do zahamowania wzrostu rośliny.
W początkowym etapie plamy są niewielkie i jasnobrązowe. Potem jednak stają się one coraz większe, a do tego zaczynają pojawiać się na krawędziach liści.
Powinien być to dla Ciebie sygnał ostrzegawczy; Jeżeli problem ten bowiem nie zostanie rozwiązany, niedobór wapnia w konopiach negatywnie wpływa na rozwój rośliny. To jeszcze nie wszystko, ponieważ starsze liście zaczynają wówczas stopniowo obumierać. Generalnie, zasada w tym przypadku jest bardzo prosta: im starszy jest liść, tym poważniejsze są objawy, co może również prowadzić do:
- zahamowania kwitnienia,
- spowolnienia rozwoju owoców.
Jakie są przyczyny niedoboru wapnia w konopiach?
Generalnie, zwraca się uwagę na kilka czynników. Jednym z nich jest uprawa roślin w takim podłożu, które:
- wiążą wapń,
- ograniczają jego dostępność.
Nierzadko bierze się to z nadmiernej ilości:
- jonów amonowych,
- potasu,
- magnezu,
- sodu.
Niewłaściwa gleba – w tym przypadku szczególnie problematyczne są jony amonowe, ponieważ mają one to do siebie, że znacznie utrudniają roślinom, w tym również konopiom, pobieranie wapnia. Dla odmiany, sód ma mniej szkodliwy wpływ na przebieg procesu.
Kolejną potencjalną przyczyną niedoboru wapnia w konopiach może okazać się problem z transpiracją (rozumie się przez to proces odparowywania wody przez roślinę).
Co należy zrobić, by zapobiegać niedoborowi wapnia w konopiach?
Niedobór wapnia to problem, z którym można skutecznie walczyć. W tym celu należy stosować przynajmniej kilka różnych sposobów działania. Pierwszym działaniem, jakie należy wówczas wykonać, jest monitorowanie wartości współczynnika EC podłoża. Jeżeli okaże się on zbyt wysoki, można zastosować płukanie substratu czystą wodą w celu wypłukania nadmiaru soli.
To jeszcze nie wszystko, ponieważ wapń można dostarczać konopiom również w postaci nawozów płynnych; bardzo dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się roztwór azotanu wapnia, ponieważ charakteryzuje się on tym, że jest łatwo przyswajalny przez konopie. Regularne aplikowanie wapnia w takiej formie pomoże Ci utrzymać odpowiedni poziom wapnia w tkankach konopi.
Dbanie o odpowiednio wysoki poziom wapnia to klucz do sukcesu w uprawie?
Jeżeli zależy Ci na tym, aby uprawa konopi dawała Ci obfite plony, musisz wiedzieć, że bardzo ważne jest zadbanie o dostęp do wapnia. Niedobór wapnia wpływa bowiem nie tylko na wygląd rośliny, ale także, o czym nie wolno zapominać, znacząco hamuje jej wzrost oraz zmniejsza plony. Jak można temu zapobiec? Działaniem, które stanowi w takiej sytuacji absolutne must-have, jest monitorowanie stanu rośliny.
Miej na uwadze, że regularne dbanie podczas uprawy konopi o odpowiedni poziom wapnia jest po prostu konieczne. W rzeczywistości może się okazać, że nawet małe niedobory mogą w stosunkowo krótkim czasie doprowadzić do dość poważnych problemów. Co to oznacza z Twojego punktu widzenia? To proste: trzeba działać z wyprzedzeniem, by móc zapobiegać ewentualnym niedoborom. Lepiej zapobiegać problemem niż leczyć rośliny, gdy jest już za późno.