thc-thc.net

Przewodnik po Niedoborze Fosforu w Uprawie Konopi

roślina marihuany i niedobór fosforu

Niezależnie czy uprawiasz konopie w domu, w growbox’ie, na zewnątrz, czy w szklarni, jednym z problemów, które mogą dotknąć każdego hodowcę, jest niedobór składników odżywczych. Choć jest to zjawisko niepożądane, z większością niedoborów można sobie skutecznie poradzić, o ile wie się, jak je rozpoznać. W tym artykule zajmiemy się szczegółami dotyczącym przyczyn, rozpoznawania, zapobiegania i leczenia niedoboru fosforu w marihuanie, dzięki czemu Twoje, że zbiory będą zdrowe i owocne.

Przyczyny niedoboru fosforu w uprawie konopi

Niedobór fosforu (P) występuje zwykle w fazie kwitnienia i ma kilka możliwych przyczyn. Zazwyczaj głównym winowajcą jest brak równowagi pH. Gdy wartość pH podłoża jest nieodpowiednia, konopi nie są w stanie wchłonąć składników odżywczych i rozwija się niedobór fosforu, nawet jeśli ten składnik odżywczy jest obecny w podłożu.

Ponadto konopie nie będą wchłaniać fosforu, jeśli w glebie jest zbyt dużo cynku i żelaza, dlatego konieczne jest osiągnięcie właściwej równowagi składników odżywczych. Co więcej, jak wiemy, temperatura jest bardzo ważna dla zdrowia roślin marihuany. Jeśli jest zbyt zimno, nie będą w stanie wchłonąć wystarczającej ilości fosforu.

Ewolucja niedoboru fosforu w marihuanie – jak reaguje roślina?

Nasilenie niedoboru fosforu może się zmieniać w zależności od rośliny, ale ogólnie rzecz biorąc schemat jest następując:

  • Przebarwienie liści – najbardziej oczywistą oznaką niedoboru fosforu w roślinie jest to, że liście stają się niebieskie, choć mogą również wykazywać lekki połysk. Niedobór fosforu objawia się wcześniej na starszych liściach i pogarsza się na nich z czasem. Warto dodać, że w zdrowe liście powinny mieć jasnozielony kolor.
  • Plamy na liściach – w miarę postępu objawów na liściach tworzą się miedziane plamy, które ostatecznie stają się czarne, a liście zaczynają więdnąć, zwijać się i ostatecznie opadać. W miarę jak roślina słabnie, staje się również znacznie bardziej podatna na choroby i szkodniki, tworząc wiele nowych potencjalnych problemów w uprawie.
  • Przebarwienia łodyg i ogonków liściowych –  łodygi i ogonki liści nierzadko zmieniają kolor na fioletowy, co jest oznaką zwiększonej wrażliwości rośliny. Ponadto,
  • Zahamowany zostaje także ogólny wzrost rośliny – zwłaszcza wzrost konopi w górę.

Jak zapobiegać niedoborom fosforu w przypadku konopi?

Na szczęście wszystkim przyczynom niedoboru fosforu można zapobiec. Ale uzyskanie właściwej równowagi gleby może wymagać trochę prób i błędów, szczególnie w przypadku początkujących, dlatego warto uważnie obserwować swoje rośliny, dopóki nie zaczną kwitnąć.

Zacznij od regulacji pH

Ponieważ, jak wspomnieliśmy niewłaściwy poziom pH, jest często główną przyczyną niedoborów, należy zacząć od tego. Gleba mianowicie powinna mieć wartość pH między 6,2 a 7, wtedy fosfor będzie wchłaniał się idealnie i zapewni roślinom dostęp do tego, czego potrzebują. Aby mieć narzędzia do regularnego mierzenia pH gleby i nawozu, kup miernik pH, który daje natychmiastowe odczyty.

Sprawdź także nawóz

Tak, nawóz też trzeba testować, jeśli pojawią się pierwsze oznaki, niedoborów fosforu. Jak wspomnieliśmy, wysoki poziom cynku i żelaza to problem w takiej sytuacji, dlatego najlepiej jest upewnić się, że stosowany nawóz jest prawidłowy.

Na koniec zadbaj o temperaturę

Jeśli chodzi o zapobieganie niedoborom fosforu spowodowanym niskimi temperaturami, należy upewnić się, że temperatura w miejscu uprawy nie spada poniżej 15°C. Tak więc, jeśli zamierzasz uprawiać rośliny na zewnątrz, zorganizuj to tak, aby zbiegło się z odpowiednimi miesiącami pod względem nasłonecznienia i ciepła, a także posadź rośliny w pomieszczeniach, w których nie jest zbyt zimno.

Czy niedobór fosforu jest naprawdę taki groźny?

Chociaż niedoborowi fosforu można zapobiegać i symptomy są odwracalne, niedobór stanowi poważny problem. Ten makroskładnik odżywczy odgrywa szczególnie ważną rolę w produkcji pąków w fazie kwitnienia i jest ważny dla wielu innych funkcji biologicznych w roślinach konopi.

W przypadku niedoboru fosforu kwitnienie jest często opóźnione, a gdy pojawiają się pąki, często brakuje im wielkości i gęstości. Istnieje także większe ryzyko chorób i ataków szkodników. Z drugiej strony, jeśli chodzi o produkcję nasion, w przypadku niedoboru fosforu produkcja nasion żeńskich będzie bardzo niska. Należy więc traktować to poważnie.

Warto dodać, że fosfor jest jednym z trzech makroskładników odżywczych, których potrzebuje marihuana, więc jest naprawdę ważny na wszystkich etapach wzrostu, ale szczególnie podczas kwitnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © foto.thc-thc.com - zdjęcia konopi indyjskich, różnych plantacji i upraw marihuany.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, tylko do szybszego wczytywania zawartości. Nie gromadzimy żadnych danych.